הדפסה
PDF

מערכת ניהול תוכן

מערכת ניהול תוכן חשובה לכל מי שמתכנן שיהיה לו אתר לטווח הארוך. מה הכוונה? אם אתה מתכנן אתר זמני ושיווקי שמשך החיים שלו קצר יחסית ייתכן ואין לך צורך במערכת ניהול תוכן. אך אם בכוונתך להמשיך ולנהל את האתר שלך לאורך זמן ואתה יודע שהולך להיות לך תוכן משתנה, מין הסתם כדאי שתברר על מערכת לניהול תוכן. היום, כשכל האתרים דינמיים וחיים ושואבים מידע מעשרות שרתים אחרים שהם לא האתר שלך.חשוב שתהיה לך מערכת לניהול תוכן מספיק חכמה וגמישה כדי לנצל את מירב האפשרויות הקיימות למנהלי אתרים כיום.

מערכת ניהול תוכן בעבר

מי שהתעסק במערכות לניהול תוכן מלפני ארבע וחמש שנים יודע שהיום ההיצע של מוצרי מדף אמינים הוא גדול ומקיף ועונה לצרכים של קשת רחבה של לקוחות. בעבר כדי לבנות אתר עם מערכת ניהול היינו צריכים לתכנן הכל בקפידה ולדעת בדיוק מה קורה בכל עמוד וקישור מתוך מערכת הניהול. היום כשיש מוצרי מדף טובים כל כך הם מכסים את רוב הצרכים של הלקוח הממוצע. כלומר אלמנטים בנהיול אתרים שהיו שמורים בעבר לחברות גדולות ועתירי תקציב הפכו בשנים האחרונות לטכנולוגיות נגישות שעם קצת ידע ותושיה ניתן להגיע אליהן גם אם אתה לא מומחה גדול באינטרנט או בבניית אתרים.

מערכת ניהול תוכן

מערכות לניהול תוכן קיימות בשוק בשפע וצריך רק לבחור את המערכת הנכונה והמתאימה לצרכי האתר שלך. אם אתה מתכוון לבנות אתר קהילה, כדאי לחשוב על מערכת ניהול תוכן מסוג דרופל, בהתקנת ברירת המחדל של דרופל יש אלמנטים רבים שמאפיינים אתרי קהילה, אם זה פתיחת חשבון ובניית פרופיל או התקשרות בין חברי הקהילה לבין חברים אחרים באתר, יצירת קבוצות עניין ופורומים וכו'. מערכות ניהול תוכן אחרות דוגמת ג'ומלה או וורדפרס נועדו פרופר לניהול תוכן ואפשרויות ההרחבה שלהן כמעט בלתי מוגבלות.

מערכת ניהול תוכן קוד פתוח

הגעת למסקנה שללא מערכת ניהול תוכן אין לך בכלל בשביל מה להתאמץ ולפתוח אתר, הרי רק כדי לשנות את תוכן האתר, נגיד איזו מילה או קישור שנמצא בגוף הטקסט תצטרך לשלם לחברת בניית האתרים כדי שתעשה את זה עבורך. במקרה הטוב תמצא סטודנט מתמחה שבזמנו הפנוי ינהל לך את האתר בקוד HTML   שלפעמים יעבוד ולפעמים לא, וברוב המקרים לא יראה אותו הדבר על כל הדפדפנים. ללא מערכת לניהול תוכן תמצא את עצמך בבור ללא תחתית, אתר יפה אבל לא דינמי, אתר עובד אבל לא בר שינויים פרקטיים.

כמה עולה מערכת ניהול תוכן?

מערכת ניהול תוכן בקוד פתוח לא עולה דבר וניתן להשתמש בה באופן חופשי כל עוד לא מפרים את תנאי השימוש. ג'ומלה לדוגמא היא מערכת ניהול תוכן שכתובה בקוד פתוח. מה הכוונה? הכוונה היא שקבוצת מפתחים פתחה את מערכת הניהול הזו לשימוש חופשי ברשת ונתנה את האפשרות למפתחים נוספים לשפר את מערכת הניהול ולכתוב תוספות ורכיבים שונים שיעזרו לבעלי האתר לנהל את האתר. היום קיימים מעל 3000 תוספות ורכיבים שניתן להתקין על מערכת הניהול קוד פתוח מסוג ג'ומלה הכוללים בין היתר ניהול פורום, ניהול ריבוי שפות, ניהול טפסים, סקרים ועוד הרבה הפתעות.

איזה מערכת ניהול תוכן כדאי להתקין?

דיברנו על מספר מערכות ניהול תוכן בינהם נמצא את ג'ומלה ודרופל אך יש גם מערכות אחרות יותר פשוטות או יותר מורכבות הכל תלוי בצרכים שלכם ובסוג האתר אותו אתם הולכים לפתוח. האם זה אתר מכירות, אתר מבוסס על תוכן גולשים? אתר לוח? מערכת ניהול תוכן קוד פתוח תעזור לכם לקבל את רוב הפונקציות במחיר שווה לכל.